Lot pasażerski, nagła utrata kontaktu z załogą, niewyjaśniona awaria – „Hipoksja. Na krawędzi tchu” Klaudiusza Szymańczaka to thriller pisany adrenaliną. W produkcji Storytel Original występują m.in. Aleksandra Hamkało, Nikodem Rozbicki i Jakub Wieczorek.
Historia, która zainspirowała fabułę „Hipoksji”, wydarzyła się naprawdę. 14 sierpnia 2005 roku samolot lot Helios 522 wystartował z Larnaki, kierując się ku Atenom. Wkrótce kontrolerzy lotu utracili kontakt z załogą Boeinga 737, a wysłani do zbadania sprawy piloci myśliwców F-16 donieśli, że samolotu pasażerskiego nikt nie pilotuje. Samolot-widmo unosił się w powietrzu tak długo, dopóki starczyło paliwa, by ostatecznie runąć na zbocza góry Grammatikos. Nikt nie przeżył.
Pisarz Klaudiusz Szymańczak, były policjant, autor poczytnych kryminałów (m.in. „Negatyw”, „Otulina”), zagłębił się w historię lotu Helios 522 i prawdę stojącą za niesamowitymi wydarzeniami sierpnia 2005 roku. Okazało się, że już po starcie, na wysokości kilku tysięcy kilometrów, w samolocie doszło do dekompresji. W efekcie zarówno załoga, jak i pasażerowie stracili przytomność. A samolot trwał na ustalonym kursie, aż do wyczerpania paliwa i katastrofy. Na potrzeby scenariusza słuchowiska „Hipoksja. Na krawędzi tchu” zaczerpnął z rzeczywistości techniczną stronę awarii oraz punkt wyjścia, czyli nagłą, niewyjaśnioną utratę łączności z załogą lotu. Wykreował jednak swoich bohaterów i napisał dla nich oryginalną historię.
Szymańczak posiłkował się wiedzą konsultantów z zakresu lotnictwa i medycyny, Storytel zadbał natomiast o to, by to pisane niczym kinowy thriller słuchowisko w warstwie dźwiękowej przenosiło słuchaczy i słuchaczki w sam środek akcji - czy to na pokład Boeinga 737, czy do wieży kontroli lotu, czy do kokpitu myśliwca F-16.
W „Hipoksji” towarzyszymy pasażerce lotu LO 522, ratowniczce medycznej Joannie (Aleksandra Hamkało), stewardowi Aleksandrowi (Nikodem Rozbicki) oraz byłemu żołnierzowi, Rafałowi (Jakub Wieczorek), również pasażerowi lotu z Larnaki do Warszawy, z międzylądowaniem w Atenach. W obsadzie usłyszymy m.in. Monikę Pikułę, Roberta Jarocińskiego, Piotra Zelta, Józefa Pawłowskiego i Michała Lesienia-Głowackiego.
Posłuchaj słuchowiska “Hipoksja. Na krawędzi tchu”:
Hipoksja (z gr. ὑπό pod i οξογόνο kwasoród, tlen; niedotlenienie) – niedobór tlenu w tkankach w stosunku do zapotrzebowania, wiodący do niedotlenienia organizmu.
Z lotniska w Larnace startuje rejsowy samolot polskich linii lotniczych. Na pokładzie maszyny lecącej do Warszawy znajduje się ponad stu pasażerów.
Kilka minut po starcie kapitan zgłasza problem techniczny z maszyną. Po krótkiej rozmowie z personelem naziemnym kontakt z załogą Boeinga urywa się, jednak... samolot leci dalej zgodnie z wyznaczonym wcześniej kursem.
Zarówno na ziemi jak i na pokładzie nikt nie wie co stało się w kokpicie. Maszyna leci dalej jednak w kabinie aktywował się system awaryjnego zasilania tlenem. Ze schowków wypadają maski tlenowe. Personel pokładowy walczy z paniką i próbuje zapanować nad zdezorientowanymi pasażerami.
Zapas tlenu zmniejsza się z każdą minutą, pasażerowie nie są w stanie oddychać bez masek. Maszyna jest na takiej wysokości, że jest to niemożliwe.
Wśród pasażerów jest ratowniczka medyczna i były żołnierz. Po krótkiej wymianie zdań z jednym ze stewardów, który ma amatorską licencję pilota, ratowniczka i były wojskowy decydują się do spółki ze stewardem zrobić cokolwiek aby uniknąć najgorszego.
Tymczasem na ziemi kontrolerzy obserwują swoisty lot widmo. Samolot leci zgodnie z planem lotu, jednak nikt na pokładzie nie reaguje na wezwania. W ciągu kilku kolejnych minut startują myśliwce F16. Piloci szykują się do zastrzelenia Boeinga.
Na pokładzie rozpoczyna się dramatyczna walka z czasem i procedurami.