Serial audio „Parabella” produkcji Storytel, napisany przez Pawła Matuszka, to list miłosny do pulpowej fantastyki z połowy XX wieku. To uczta dla miłośników i miłośniczek historii dziwnych i ekscytujących. Premiera już 26 lutego.
Zamarzył mi się serial audio, który będzie listem miłosnym do pulpowej fantastyki – opowiada Matuszek. Przywoływałem duchy Lovecrafta, Poego, Merritta, a także „Rorka” i „Hellboya”. Zebrałem w jednej historii jak najwięcej motywów narracyjnych, które szczerze kocham, bo od lat rozkosznie pobudzają moje mięśnie wyobraźni.
Jest rok 1944. Wojna, którą wywołał Hitler, tkwi w martwym punkcie. Europa stała się niemiecka, Rosja również, aż po Ural. A także Afryka. Trzecia Rzesza zawdzięcza swoje wojenne sukcesy starożytnym technologiom, stworzonym przez cywilizacje, które istniały na Ziemi na długo przed pojawieniem się współczesnego człowieka. Technologie te zostały odnalezione i wykorzystane w praktyce wojennej dzięki wysiłkom agentów i naukowców Ahnenerbe – powołanej specjalnie w tym celu nazistowskiej jednostki badawczej. Jej członkowie to elita elit, najlepsi z najlepszych. Ale jeden z nich – kapitan Hans Keller – dokonał odkrycia, z pomocą którego zamierza zniszczyć świat.Chyba że powstrzyma go jedyna osoba, która może tego dokonać, jego były podopieczny – Kurtz Manf – człowiek, którego chroni złowroga Łaska Anubisa.
Kultura z zasady żywi się przecież sama sobą – tłumaczy autor. Powinienem raczej zrobić z tej rozmaitości atut, integralny element opowieści i tak się stało – poszedłem na całość.
O autorze: Paweł Matuszek – rocznik 1972. Pisarz, redaktor, okultysta, miłośnik dziwnych książek i co za tym idzie, nietypowych narracji literackich i graficznych. Były redaktor naczelny pism „Nowa Fantastyka” oraz „Fantasy & Science Fiction”. Twórca koncepcji Lopterus Press* , w ramach której tworzy historie podstępne, manipulujące czytelnikiem, synkretycznie łączące w sobie zabiegi literackie, graficzne i strukturalne. Pierwszym Lopterusem była nowela „YL-ho”, opublikowana w wydaniu specjalnym „Nowej Fantastyki” w podstawowej, czysto literackiej formie. Kolejnymi Lopterusami były powieści „Kamienna Ćma” (powieść-koan i książka w książce, gęsta jak melasa) oraz „Onikromos” (epicka wyprawa przez tunel przebijający się przez wiele dziwacznych rzeczywistości i prowadzący do serca niezrozumienia świata). Obie książki zdobyły nominację do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. A „Ćma” również do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Najnowszym Lopterusem jest napisana dla Storytel "Parabella". W kolejce do wydania czekają kolejne dwa Lopterusy – pokomplikowana strukturalnie powieść post SF „Zejście*: (Wydawnictwo IX) i łącząca rysunki z tekstem, złożona z wielu krótkich, wierdowych opowiadań „Febra” (Wydawnictwo Powergraph). A autor obecnie pracuje nad powieścią „Kapsuła”, której bohater pamięta wydarzenia ze swojego życia w co najmniej kilku wersjach, wszystkich równie prawdziwych, co jednak nie jest jego głównym problemem.*Lopter to rzadko używane imię Lokiego, skandynawskiego boga przewrotnej i niebezpiecznej psoty, anarchistycznie destabilizującej ustalony porządek rzeczy