Seriale audio, słuchowiska, podcasty i produkcje dokumentalne - w ostatnich latach historie audio zyskały ogromną popularność. Liderem na rynku w Polsce jest Storytel Original, w ramach którego ukazały się m.in. „Random”, „Chłopi 2050” czy „Kruk. Słuchowisko”.
Czym jest Storytel Original?
Storytel Original to najlepiej brzmiące historie. Wszystkie je łączy fakt, że zostały idealnie skrojone pod medium jakim jest audio. Oraz że są dostępne tylko w aplikacji Storytel. Opowieści te współtworzyli polscy autorzy, sportowcy, aktywiści – wszyscy, którzy mieli do opowiedzenia ciekawą historię.
Podróż na ośmiotysięcznik? Ze Storytel Original ta wyprawa była możliwa. Razem z Andrzejem Bargielem stworzyli słuchowisko w formie pamiętnika relacjonującego wyprawę skialpinisy na górę K2, i następnie jego historyczny zjazd z tego szczytu na nartach. Dzięki bogatemu tłu dźwiękowemu, nagranemu przez samego Bargiela, słuchacze przenoszą się wraz z nim na niedostępne stoki najgroźniejszej góry świata.
Czy dane z raportu WWF mogą poruszyć naszą wyobraźnię? Tak, ale zmiksowane z odświeżającym spojrzeniem na klasykę, oraz odważnym spojrzeniem w przyszłość, choćby tę najmroczniejszą. W ten sposób powstali unikatowi „Chłopi 2050”, czyli wizja Polski roku 2050, zorientowana na aspekt zmian klimatycznych. Scenariusz przedstawia wizję świata jaki czeka wszystkich, jeśli nie zaczniemy dbać o dobro naszej planety. W projekcie wzięli udział artyści, dla których temat ekologii i troski o środowisko nie był obojętny, m.in. Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Zofia Zborowska, Bartłomiej Topa, Marian Dziędziel czy Areta Szpura. Projekt został nagrodzony licznymi wyróżnieniami kreatywnymi, w tym tzw. internetowym Oscarem, czyli The Webby Award.
Słuchowisko Storytel, w którym opisuję poważne zmiany klimatyczne, pozwoliło mi poszerzyć horyzonty i sprawiło, że jestem jeszcze bardziej przestraszony tym, co dzieje się z naszym klimatem. Storytel zainspirował mnie do zrobienia czegoś bardzo wartościowego.
powiedział autor „Chłopów 2050”, Cezary Zbierzchowski, portalowi noizz.pl
Storytel Original ma również bardziej romantyczne oblicze. “Random”, napisany przez Nataszę Parzymies (serial „Kontrola”) i Alicję Sokół, to multiplatformowa historia miłosna, w której projekt zaangażowani byli aktorzy młodego pokolenia: Julia Wieniawa oraz Maciej Musiałowski. Artyści stworzyli również utwór muzyczny „Zabierz tę miłość”, będący integralną częścią słuchowiska. Niestandardowa narracja, prowadząca odbiorców i odbiorczynie przez różne platformy, została szeroko doceniona i uhonorowana dwoma złotami EFFIE oraz Grand Prix pierwszej edycji YouTube Works w Polsce.
5-lecie Storytel Original w Polsce to święto platformy i talentów stojących za każdą historią. Na początku Storytel musiało szukać i zachęcać autorów i autorki do stworzenia treści na wyłączność. Nie każdy potrafił dostrzec potencjał w pisaniu historii na potrzeby audio. Na przestrzeni pięciu lat sytuacja się odwróciła. Teraz to Storytel Original czeka, a twórcy i twórczynie pukają do ich drzwi, bo wiedzą, że za SO stoją najwyższa jakość historii i innowacyjny marketing.
Przepis na sukces SO? Talenty. Mieszanka "znanych i lubianych" (treści Storytel Original tworzyli m.in. Jakub Małecki, Aleksandra Zielińska, Jakub Ćwiek, Igor Brejdygant, Marta Guzowska, Natasza Parzymies czy Andrzej Bargiel), z debiutantami lub prawie-że-debiutantami (wielkimi hitami w Storytel były choćby „Mewka” Dominika Sokołowskiego, „Biel” Piotra Jedlińskiego, „Życie na sprzedaż” Magdaleny Wilk czy ostatnio „Garda” Marcina Kowalczyka). Ostatecznie liczy się dobra historia, a tę stworzyć może każdy, niezależnie od obszerności twórczego portfolio. Dopełnieniem audiobooków są natomiast lektorzy i lektorki, którzy ożywiają swoim głosem każdą opisaną historię. Storytel miał tu szczęście pracować z najlepszymi, czyli m.in. Filipem Kosiorem, Józefem Pawłowskim, Maciejem Kowalikiem, Ewą Abart czy Jakubem Wieczorkiem.
Rynek audio w Polsce nieustannie się rozwija, a dzięki kreatywności twórców i twórczyń Storytel Original kwitnie wraz z nim. Następne 5 lat będzie z pewnością będzie obfitowało w kolejne niezwykłe i unikatowe historie.