Storytel adaptuje książki Wydawnictwa Albatros. Czyta Przemysław Bluszcz.
Jak wielu innych byłych żołnierzy, John Rebus nie potrafi do końca zamknąć drzwi do przeszłości. W głowie wciąż tkwią doświadczenia z czasu służby w SAS. Ukojenie znajduje w pracy, choć ta bywa naprawdę trudna i obciążająca. Rebus jest bowiem policyjnym inspektorem, a do jego obowiązków należy rozpracowywanie najbardziej makabrycznych spraw. Dzieci uduszone sznurem z zawiązanymi węzłami, usiłujący wysłać mu rebusy mordercy, rodziny ofiar wbrew logice liczące na cud. Imponująca dawka mroku, jak na jedną głowę. Jednak kiedy Rebus działa, szuka wskazówek, tropi i analizuje, czuje się potrzebny. Wtedy potrafi na chwilę zapomnieć o tym, co było kiedyś…
John Rebus to postać doskonale znana fanom powieści kryminalnych. „Ojcem” inspektora jest Ian Rankin, utytułowany pisarz, czterokrotny laureat branżowej nagrody Dagger, przyznawanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Powieści Kryminalnych. Uznanie dla jego zasług okazała sama Królowa Brytyjska, nadając mu Order Kawalera Imperium Brytyjskiego. Rankin, lokalny patriota, przyjął go w rodzinnym Edynburgu.
Jednak zanim sześćdziesięciodwuletni Szkot znalazł się w czołówce najpopularniejszych twórców kryminałów, parał się rozmaitymi zajęciami. Był dziennikarzem - to akurat typowe dla pisarzy - ale też poborcą podatkowym, muzykiem punkowym, zbierał winogrona, a nawet... wypasał świnie. Można śmiało powiedzieć, że zasmakował życia we wszystkich jego odsłonach. Tę wielość perspektyw i różnorodne doświadczenia wpłynęły na jego pisarstwo i żywy, angażujący język, który tak doceniają fani Rebusa.
Rankin debiutował w roku 1986, a odkąd rok później ukazała się pierwsza jego powieść o Rebusie, pisarz regularnie tworzy kolejne odsłony jego losów, spotykając się z wielkim entuzjazmem czytelników. „Zaułek szkieletów”, „Memento mori”, „Pożegnalny blues”, „Sprawy wewnętrzne” i „Stojąc w cudzym grobie” trafiały na czołowe miejsca listy bestsellerów w jego rodzinnej Wielkiej Brytanii. Popularność zaowocowała filmową adaptacją - na podstawie książki powstał serial, którego cztery sezony w latach 2000-2007 wyświetlała brytyjska stacja ITV. Książki o Rebusie zostały także przetłumaczone na ponad dwadzieścia różnych języków, także - dzięki Wydawnictwu Albatros - język polski.
Nic dziwnego, że po świetnie odbieranych przez rodzimych czytelników tłumaczeniach przyszedł czas na audiobook z Rebusem w roli głównej. Producentem wersji audio jest Storytel. Do zostania głosem projektu „z dreszczykiem” zaproszono uznanego aktora Przemysława Bluszcza. Jego role, zarówno teatralne, filmowe jak i serialowe zawsze zapadają widzom w pamięć. Wystarczy wspomnieć charyzmatyczne występy we „W dół kolorowym wzgórzem” (2004), „Skazanym na Bluesa” (2005), „Być jak Kazimierz Deyna” (2012) czy „Panu T.” (2019). Teraz głęboki, ale chłodny ton Bluszcza prowadzi słuchaczy przez zawiłe i mroczne ścieżki śledztw Rebusa.
Na początek Storytel zaprasza do wysłuchania dwóch części perypetii Rebusa, „Supełki i krzyżyki” oraz „Mętna woda”. Docelowo dostępne będą audiobooki ze wszystkich odsłon jego przygód. To pierwszy raz, kiedy hitowe tłumaczenia powieści Rankina ukazują się w formie audio w języku polskim.