W produkcji oryginalnej Storytel Ane Piżl, znana także jako Ane Ratownica, rozmawia z osobami transpłciowymi i ich rodzicami. Seria “Jestem trans. Prawdziwe historie o coming oucie” ma budować świadomość osób transpłciowych, a w efekcie szerzyć empatię.
Świat jest bardziej różnorodny niż nam się wydaje. Transpłciowość to zaś nie „moda” czy „ideologia”, ale realna życiowa sytuacja, w której znajduje się nawet ćwierć miliona osób w Polsce. Żyją obok nas, z nami, przeżywają radości i smutki identyczne jak wszyscy. Jednocześnie jednak ich sytuacja jest w pewnych obszarach unikalna. W jaki sposób? Jakie to uczucie, otworzyć się przed bliskimi i zrobić coming out? Jak to jest być tak niepewnym/niepewną ich reakcji, że od rozmowy twarzą w twarz bezpieczniejszy wydaje się list czy wiadomość na komunikatorze? Czym jest niebinarność? Na te i wiele pytań odpowiada seria rozmów „Jestem trans”, czyli nowa produkcja oryginalna platformy Storytel.
Cały cykl rozmów do posłuchania w Storytel:
Niebinarna osoba edukatorska Ane Piżl - kiedyś jedna z osób prowadzących program “Miasto kobiet” w TVN Style, dziś pisze o tolerancji i inkluzywnosci w “Wysokich Obcasach” - zaprasza nas do wysłuchania i wczucia się w sytuację osób transpłciowych i ich rodziców. Na przestrzeni pięciu rozmów poznamy ich osobiste perspektywy na coming out – zarówno ze strony osoby, która go robi, jak i tych, którzy w takich chwilach na nowo poznają swoje dzieci. Dowiemy się również więcej o życiu w Polsce. Dyskusja o niebinarności stanie się z kolei przyczynkiem do rozmowy o kobiecości i męskości czy płci w ogóle.
Ane Piżl: Te rozmowy nie mają wzruszać, ale rozszerzać horyzont. Pokazywać mniej oczywistą perspektywę. Nie upominam się o akceptację osób transpłciowych, ale o świat, w którym każda osoba - niezależnie od płci i innych cech - może żyć w zgodzie ze sobą.
„Jestem trans. Prawdziwe historie o coming oucie” to nie manifest ani głos wszystkich osób transpłciowych. To szczere i bardzo osobiste wyznania konkretnych osób i ich rodziców. To opowieści o emocjach, o życiu przed i po coming oucie, o codziennych trudnościach oraz o tym, jak najlepiej okazać wsparcie.
W serii “Jestem trans” powstało pięć rozmów. Wszystkich posłuchać można w aplikacji Storytel. Rozmowa z Agnieszką i Anią dodatkowo ma również formę wideo i można ją obejrzeć na YouTube:
Do kogo kierowane są rozmowy “Jestem trans”? Do wszystkich.
Myślę, że dla wielu osób transpłciowych, szczególnie tych, które myślą o coming oucie, mogą to być bardzo wspierające rozmowy. Pokazują przede wszystkim, że nie ma jednego modelu w jakim należy mówić o sobie - podkreśla Ane Piżl. Empatia to jednak temat uniwersalny i coś, czego świat bardzo obecnie potrzebuje. Dlatego “Jestem trans” ma szeroką grupę docelową. Temat transpłciowości dotyczy wszystkich ludzi, niezależnie od ich indywidualnych doświadczeń - mówi Piżl. Po pierwsze dlatego, że nigdy nie wiesz kto z twoich przyjaciół, dzieci lub rodziców, powie ci kiedyś o tym, że nie identyfikuje się z płcią oznaczoną przy urodzeniu, ale także dlatego, że binarne postrzeganie świata oddala nas od prawdy.
Zapraszając Ane Piżl do prowadzenia serii rozmów „Jestem trans” Storytel po raz kolejny oddał głos osobom transpłciowym. Platforma rozszerza tym samym swój katalog podobnych pozycji, gdzie pierwszym wielkim krokiem była współpraca z Piotrem Jaconiem nad audiobookiem „My, trans”. Działania te wpisują się w przekonanie zarówno polskiego, jak i globalnego zespołu Storytel, że otwierając świat na różne historie, czyni się go bardziej empatycznym.
Jedynym sposobem na walkę z transfobią – z jakąkolwiek fobią – jest edukacja.
Tylko poznając, można zrozumieć.
Ane Piżl (znanx jako Ane Ratownica) – jest osobą publiczną, działa w edukacji i w mediach na rzecz równości i uważności. Ukończyłx Uniwersytet Medyczny w Warszawie i Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Posiada honorowe członkostwo Amnesty International. Jest osobą transpłciową, niebinarną. Zaimki, których używa to on/ona.
Partnerami merytorycznymi premiery rozmów „Jestem trans. Prawdziwe historie o coming oucie” są Fundacje My Rodzice, Transfuzja oraz Równik Praw. Partnerem medialnym tytułu jest Wyborcza.pl. Kampanię wspierały agencja kreatywna Molecular Creative oraz w zakresie PRu – 24/7 Communication.