Philip Marlowe to jeden z najbardziej znanych prywatnych detektywów. Dokładnie 80 lat temu świat usłyszał o nim po raz pierwszy za sprawą powieści „Głęboki sen” Raymonda Chandlera. Teraz Marlowe przemówi głosem Przemysława Bluszcza w aplikacji Storytel, która specjalnie dla fanów Chandlera przygotowała zupełnie nowe tłumaczenie powieści uznanych za najlepsze kryminały wszech czasów!
Nowe audiobooki z odświeżoną wersją książek o detektywie Philipie Marlowe już dostępne na Storytel.pl - Onet.TV
Mija 80 lat od wydania pierwszej powieści Raymonda Chandlera, w której pojawia się kultowa postać detektywa Philipa Marlowe. 23 maja ukazały się premierowe audiobooki z odświeżoną wersją książek "Głęboki sen" i "Żegnaj, laleczko". Czyta Przemysław Bluszcz. Audiobooków Chandlera można posłuchać na platformie Storytel.
Czytaj więcej
Okazja do ponownego przełożenia książek pisarza tej miary co Chandler zdarza się tak naprawdę najwyżej raz na pokolenie. Będąc miłośnikiem zarówno powieści rzeczonego autora, jak i pamiętnych kreacji aktorskich Bogarta czy Mitchuma, nie mogłem jej przepuścić. To ogromny zaszczyt, ale i nie mniejsza odpowiedzialność, bo przecież Marlowe będzie teraz mówił moim językiem. (...) Raymond Chandler mawiał ponoć, że kiedy się zatniesz podczas pisania powieści, daj dwóm facetom broń do ręki, a problem od razu się rozwiąże. I najwyraźniej sam miewał podobne chwile powątpiewania. Philip Marlowe nie stroni bowiem i od szklaneczki whiskey, i od pakowania się w kłopoty, których nie zawsze da się rozwiązać ostrym jak brzytwa dowcipem. Za to spluwa jest dobra na wszystko.- dodaje tłumacz.
- mówi Bartosz Czartoryski, tłumacz.
#Marlove
Detektyw Philip Marlowe to bohater mojej młodości. Zaczytywałem się w Chandlerze jeszcze jako nastolatek. Bez przesady mogę powiedzieć, że Marlowe mnie ukształtował.Bliski mi jest jego system wartości. Inteligencja, ironia i unikalne poczucie humoru nawet w najtrudniejszych chwilach dają nadzieję… i wiarę w człowieka. Poza tym, jego skomplikowane i zaprawione idealistycznym romantyzmem relacje z płcią przeciwną… Wszystkie najważniejsze postaci detektywów, które pojawiły się w literaturze później, do Philipa Marlowe i Raymonda Chandlera, mogą mówić - Tato.
- mówi Przemysław Bluszcz.