Najlepsi autorzy kryminałów po raz drugi sięgnęli po akta szokujących zbrodni, które wydarzyły się w Polsce. Wszystko w związku z premierą nowego sezonu „Opowiem ci o zbrodni”. Wraz z książką i programem telewizyjnym, powraca również seria nowych audiobooków, w której lektorami będą znani polscy aktorzy. I chociaż kryminały cieszą się niesłabnącą popularnością, to seriale i podcasty o prawdziwych zbrodniach zdobywają coraz większe rzesze fanów. Na czym polega fenomen true crime i dlaczego lubimy się bać?
Tak jak i w przypadku kryminału jest chyba w nas ciekawość i potrzeba dotknięcia ciemnych aspektów życia. Może takiego zmierzenia się z nimi. W przypadku true crime mamy dodatkowo do czynienia z osobami, o których mogliśmy słyszeć. Takimi, które istnieją naprawdę – co tym bardziej może wzmagać ciekawość co do ich losów.
- mówi Katarzyna Puzyńska, pisarka, z wykształcenia psycholożka.
Tak jak i w przypadku kryminału jest chyba w nas ciekawość i potrzeba dotknięcia ciemnych aspektów życia. Może takiego zmierzenia się z nimi.
Fikcja jest jak sen. Odkładamy książkę, słuchawki, pilota i koszmar się rozpływa. A potem słuchamy wiadomości, i okazuje się, że są rzeczy na ziemi, o których się ani filozofom ani pisarzom nie śniło. O fikcji mawiamy „to nierealne”, „to prawie jak w życiu”. A o rzeczywistości ,”tego by żaden scenarzysta nie wymyślił”. I naprawdę się cieszymy, że nie spotkało to nas, ani naszych dzieci. Jeszcze.
- mówi Mariusz Bonaszewski, aktor i lektor drugie odcinka nowego sezonu serii audiobooków „Opowiem ci o zbrodni” na Storytel.